KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13351092
nr 1335 1092
Brita Naess
(1901-1965), Sverige
Oljemålning, "Venedig från vattnet". Signerad, daterad 1938. Olja på pappannå, 26x34 cm
Brita Næss, svensk bildkonstnär född 1901 i Stockholm, död 1965.
Utrop:
600 kr
Såld:
400 kr
måndag 29 juni 2020
kl 19:50:34
300 kr
350 kr
29 jun
Kvinnliga konstnärer
Läs mer om Kvinnliga konstnärer
Brita Naess
Läs mer om Brita Naess