KONST / Oljemålningar / Oljemålning 13351092

nr 1335 1092

Brita Naess

(1901-1965), Sverige

Oljemålning, "Venedig från vattnet". Signerad, daterad 1938. Olja på pappannå, 26x34 cm

Brita Næss, svensk bildkonstnär född 1901 i Stockholm, död 1965.

Utrop:

600 kr

Såld:

400 kr

måndag 29 juni 2020
kl 19:50:34

  • Tema
  • 29 jun

Kvinnliga konstnärer

Läs mer om Kvinnliga konstnärer

Brita Naess

Läs mer om Brita Naess